Търговия със злато, сребро, благородни метали и скъпоценни камъни
Добиване, преработване и сделки с благородни метали и скъпоценни камъни и изделия със и от тях могат да извършват търговци с вписан предмет на дейност работа с благородни метали и скъпоценни камъни и изделия със и от тях. Правната форма на дружеството е по избор на клиента – ЕООД, ООД, АД. Дейността може да бъде извършвана и от гражданско дружество (ДЗЗД) , когато извършва такава дейност по занятие.
Търговците, които осъществяват по занятие дейност по добиване, преработване и сделки с благородни метали и скъпоценни камъни и изделия със и от тях са длъжни да се регистрират в Министерство на финансите в 14-дневен срок преди започване на дейността. Вписването в публичния регистър се удостоверява с издаване на Удостоверение от Министерство на финансите.
Какви документи за необходими за вписване на фирма в регистъра на МФ?
- Свидетелство за съдимост на физическото лице, представляващо фирмата (пр.: Управител на ЕООД);
- Копие на нотариален акт или друг актуален документ, удостоверяващ правото на ползване на обекта, в който ще се осъществява дейността, с вписан точен адрес;
- Документ за платена държавна такса;
- Други документи съобразно конкретния случай, предвиден в Наредба на МФ.
Особени хипотези:
- Добив на благородни метали по промишлен начин – необходимо е получаване на разрешение за концесия по реда на Закона за подземните богатства.
- Добив на благородни метали чрез промиване на златоносен пясък с механизация – дейността се извършва в точно определени участъци, според Плановете за управление на речните басейни и с работните проекти съгласно Закона за водите.
- Добив на благородни метали чрез ръчно промиване на златоносен пясък с допълнителни дребни технически средства – необходимо е разрешение от кмета на общината, в която ще се извършва дейността, по реда на Закона за общинската собственост.
- Изработка, преработка и ремонт на бижутерийни и ювелирни изделия от благородни метали и скъпоценни камъни – необходими са следните документи:
а/ списък на лицата, които непосредствено ще извършват дейността, придружен със свидетелство, диплом или друг документ, удостоверяващ професионалната им квалификация;
б/ списък на помещенията, където ще се извършва дейността; - Изкупуване на златни, сребърни и платинени изделия и скъпоценни камъни, с изключение на монетите, сечени преди 1800 г. – следва да се предоставят списък на лицата, извършващи изкупуването и списък на обектите, в които се осъществява дейността.
- Сделки с инвестиционно злато – търговецът трябва да е регистриран по ЗДДС и да представи списък на лицата, които непосредствено ще осъществяват дейностите.
При промяна на някое от регистрираните обстоятелства търговецът е длъжен да уведоми Министерството на финансите в 14-дневен срок от настъпването на промяната и да поиска вписване на новите обстоятелства и издаване на ново Удостоверение за регистрация.
Продажбата на изделия от благородни метали (злато, сребро и платина) и на скъпоценни камъни от местно производство, вътреобщностно придобити и от внос, се извършва от предприятия и търговци, вписани за тези дейности в регистъра по чл. 2, ал. 1.
Изделията от благородни метали се продават със сертификат, удостоверяващ пробата на сплавта, от която са изработени.
Златните и сребърните изделия, изработени на територията на страната, в друга държава - членка на Европейския съюз, или внесени от трета страна и предназначени за продажба, с изключение на монети, медали и инвестиционни кюлчета, подлежат на проверка за установяване съдържанието на чисто злато и сребро (титър) и на маркиране.
На проверка и маркиране подлежат и:
1. златните и сребърните изделия, изработени с материали на клиента (ишлеме);
2. златните дискове, ленти, профили, припои, щифтове, тел и др. за стоматологични цели;
3. златните и сребърните изделия, предназначени за износ.
Златните и сребърните изделия, с изключение на монети, медали и инвестиционни кюлчета, се маркират с държавен знак, утвърден от министъра на финансите, както следва:
1. Държавна марка за сребро - житен клас;
2. Държавна марка за злато - стилизирана роза.
В търговските обекти, в които се предлагат за продажба златни и сребърни изделия, се поставя информационна табела на видно място за задължителните държавни знаци за маркиране и изображенията им.
Всеки производител на златни и сребърни сплави и на прокати от тях гарантира химическия състав на сплавите със сертификат, издаден от лаборатории, регистрирани в Министерството на финансите.
Изработваните златни и сребърни изделия, с изключение на монети и медали, трябва да бъдат маркирани с фирмен знак на предприятието производител.
Вносните златни и сребърни изделия се придружават от сертификат на фирмата производител, чрез който се гарантира химическият им състав.
За да бъде извършена проверка и маркиране на изделия от благородни метали, трябва да се представят следните документи:
- удостоверение за регистрация в Министерство на финансите;
- документ за внесена държавна такса;
- придружително писмо – образец;
- сертификат по чл. 52, ал. 2 за титъра на изделията и процентното съдържание на сплавиращите добавки
При внос:
- удостоверение за регистрация в Министерство на финансите;
- митническа декларация;
- сертификат от чуждестранната фирма-производител за пробата на златото/среброто или за процентното съдържание на сплавиращите добавки;
- документ за внесена държавна такса;
- придружително писмо –образец
Цена на услугата по регистрация на търговеца в Министерството на финансите и последващо съдействие при проверка и маркиране на изделията – 1000 евро.
За износ на злата е необходима следната информация:
Вид на златото:
1. Полуобработено
2. Обработено
3. На прах
При износ са необходими следните документи:
- Лиценз
- Митническио разрешение за двойна употреба – издава се от Министерството на Икономиката – в случая се цели установяването на съдържание на други елементи в златото /например волфрам/
- Анализен сертификат за съдержимост на сплави
- Фактура за покупката
Цена за издаване на митничесткото разрешение - 150 евро