Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) оказва пълно съдействие на КЗК във връзка със стартирала проверка

Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) оказва пълно съдействие на КЗК във връзка със стартирала проверка
Източник: Асоциацията на българските застрахователи

Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ) оказва пълно съдействие на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) по предприетата на 28 ноември 2024 г. проверка във връзка с образувано производство за установяване на евентуално извършено нарушение на чл. 15 от ЗЗК и чл. 101 от Договора за функциониране на Европейския съюз (ДФЕС) от страна на застрахователни дружества, предлагащи задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите, осъществяващи таксиметров превоз.

Провеждането на проверката по стартиралото производство е в полза на всички заинтересовани страни заради очакваното обективно произнасяне по нея от страна на Комисията за защита на конкуренцията.

Убедени сме, че резултатите от проверката ще демонстрират стриктното спазване на законовите разпоредби от страна на Асоциацията на българските застрахователите.

АБЗ няма право да се намесва или влияе по какъвто и да е начин върху търговските политики на компаниите. Всеки застраховател самостоятелно преценява и прилага ценовата си политика и съответно самостоятелно подлежи на контрол от Комисията за финансов надзор. Това обясни Пламен Шинов, зам.-председател на Управителния съвет на Асоциацията на българските застархователи, в коментар за БНР на 20 ноември.

Той посочи, че при различните застрахователи щетимостта по дадена бизнес линия или сегмент от нея може да е различна. В случай, че при дадена компания щетимостта е по-тежка , то това води до съответните повишения в премийните нива.

Нормално е рискът от възникване на щети при таксиметровите автомобили да е по-висок, защото те са на пътя почти непрекъснато. Има таксита, които са на 24-часов режим на работа на смени и изминават на ден стотици километри. Това е много по-различно от обичайния пробег на автомобил, който се ползва например за отиване до работа, водене на децата до училище или други битови задачи.

Има много фирми в подобен режим на работа като такситата – куриерските фирми, товарните автомобили – които също са с чувствително по-висока щетимост. Това ги разграничава от останалите автомобили и съответно тарифите за тях за различни. По-голяма част от застрахователите, въз основа на опита си, определят такситата като по-рискова група и предлагат премии на по-високи нива.

Таксиметровите автомобили навсякъде в Европа са със завишен риск и към тях се прилагат адаптирани тарифи, обясни Пламен Шинов.

Като цяло по линия на застраховка „Гражданска отговорност“ общо за всички автомобили не се наблюдава повишение на щетимостта и оттам необходимост от корекции на премийните нива. Шинов подчерта, че застрахователният бранш е единственият, който не е адаптирал тарифите си спрямо инфлацията.