Пазарна капитализация: как се изчислява и какво казва на инвеститорите?
Какво е пазарна капитализация?
Пазарната капитализация се отнася до общата пазарна стойност в долари на акциите на компанията в обращение. Инвестиционната общност използва тази цифра, за да определи размера на компанията, вместо данните за продажбите или общите активи. При едно придобиване пазарната капитализация се използва, за да се определи дали даден кандидат за поглъщане представлява добра стойност или не за придобиващия.
Ключови изводи:
- Пазарната капитализация се отнася до това колко струва една компания, определена от фондовия пазар. Дефинира се като общата пазарна стойност на всички акции в обращение.
- За да изчислите пазарната капитализация на компанията, умножете броя на акциите в обращение по текущата пазарна стойност на една акция.
- Компаниите обикновено се разделят според пазарната капитализация: с голяма капитализация ($10 милиарда или повече), със средна капитализация ($2 милиарда до $10 милиарда) и малка капитализация ($300 милиона до $2 милиарда).
- Пазарната капитализация често се използва за определяне на размера на компанията, след което се оценява финансовото представяне на компанията спрямо други компании с различни размери.
- При инвестиране компаниите с по-голяма пазарна капитализация често са по-безопасни инвестиции, тъй като представляват по-утвърдени компании с по-дълга история в бизнеса.
Разбиране на пазарната капитализация
Разбирането на стойността на една компания е важна задача и често е трудно да се установи бързо и точно. Пазарната капитализация е бърз и лесен метод за оценка на стойността на една компания чрез екстраполиране на това, което пазарът смята, че струва за публично търгуваните компании. В такъв случай просто умножете цената на акциите по броя на наличните акции.
След като една компания стане публична и започне да търгува на борсата, нейната цена се определя от търсенето и предлагането на нейните акции на пазара. Ако има голямо търсене на акциите му поради благоприятни фактори, цената ще се повиши. Ако потенциалът за бъдещ растеж на компанията не изглежда добре, продавачите на акции могат да намалят цената им. След това пазарната капитализация се превръща в оценка в реално време на стойността на компанията.
ВАЖНО: Цената на акциите на една компания може да бъде $50. Цената на акциите на друга компания може да бъде 100 долара. Това не означава, че втората компания е два пъти по-голяма от първата. Винаги помнете да вземете предвид броя на емитираните акции (и по този начин да анализирате общата пазарна капитализация на компанията), когато анализирате ценни книжа.
Как да изчислим пазарната капитализация
Формулата за пазарна капитализация е: Пазарна капитализация = текуща цена на акция * общ брой акции в обращение
Например, компания с 20 милиона акции, продаващи по 100 долара на акция, ще има пазарна капитализация от 2 милиарда долара. Втора компания с цена на акция от 1000 долара, но само 10 000 акции в обращение, от друга страна, би имала пазарна капитализация само от 10 милиона долара.
Пазарната капитализация на компанията първо се установява чрез първично публично предлагане (IPO). Преди IPO компанията, която желае да стане публична, набира инвестиционна банка да използва техники за оценка, за да извлече стойността на компанията и да определи колко акции ще бъдат предложени на обществеността и на каква цена.
Например, компания, чиято IPO стойност е определена на 100 милиона долара от нейната инвестиционна банка, може да реши да издаде 10 милиона акции по 10 долара на акция или еквивалентно може да поиска да издаде 20 милиона по 5 долара на акция. И в двата случая първоначалната пазарна капитализация ще бъде 100 милиона долара.
Пазарна капитализация и инвестиционна стратегия
Като се има предвид нейната простота и ефективност за оценка на риска, пазарната капитализация може да бъде полезен показател за определяне на кои акции се интересувате и как да разнообразите портфолиото си с компании с различни размери.
Компаниите с голяма капитализация обикновено имат пазарна капитализация от 10 милиарда долара или повече. Тези компании обикновено съществуват от дълго време и са основни играчи в добре установени индустрии. Инвестирането в компании с голяма капитализация не носи непременно огромна възвръщаемост за кратък период от време, но в дългосрочен план тези компании обикновено възнаграждават инвеститорите с постоянно увеличение на стойността на акциите и изплащане на дивиденти.
Примери за компании с голяма капитализация – и имайте предвид, че това е постоянно променяща се извадка – са Apple Inc., Microsoft Corp. и майката на Google Alphabet Inc.
Компаниите със средна капитализация обикновено имат пазарна капитализация между 2 и 10 милиарда долара.
Компаниите със средна капитализация са утвърдени компании, които работят в индустрия, за която се очаква да претърпи бърз растеж. Компаниите със средна капитализация са в процес на разширяване. Те по своята същност носят по-висок риск от компаниите с голяма капитализация, тъй като не са толкова утвърдени, но са привлекателни заради потенциала си за растеж. Един пример за компания със средна капитализация е Eagle Materials Inc. (EXP).
Компаниите, чиято пазарна капитализация е между 300 милиона и 2 милиарда долара, обикновено се класифицират като компании с малка капитализация. Тези малки компании може да са по-млади и/или да обслужват пазарни ниши и нови индустрии. Тези компании се считат за инвестиции с по-висок риск поради тяхната възраст, пазарите, които обслужват, и техния размер.
По-малките компании с по-малко ресурси са по-чувствителни към икономическо забавяне.
В резултат на това цените на акциите с малка капитализация обикновено са по-нестабилни и по-малко ликвидни от по-зрелите и по-големи компании. В същото време малките компании често предоставят по-големи възможности за растеж от големите компании. Дори по-малките компании са известни като микро капитал, със стойности между приблизително $50 милиона и $300 милиона.
Разредена пазарна капитализация
Пазарната капитализация на дадена ценна книга може да се промени с течение на времето поради оставащия брой акции. Това е особено разпространено в криптовалутата, където често се издават или секат нови токени или монети.
Тъй като новите предложения теоретично намаляват стойността на съществуващите монети, токени или акции, може да се използва различна формула за пазарна капитализация, за да се изчисли каква ще бъде потенциалната пазарна капитализация, ако всички разрешени акции или токени бъдат издадени и все още струват текущата търговска цена.
Тази концепция се отнася до разредената пазарна капитализация и формулата е: Разредена пазарна капитализация = текуща цена на акция * общ брой разрешени акции
Например, помислете за търговия с биткойн на приблизително $24 000 за монета към средата на август 2022 г.
До имаше около 19,1 милиона издадени биткойни. Въпреки това общият брой потенциални биткойни, които в крайна сметка могат да бъдат изсечени, е 21 милиона. Следователно изчисленията на пазарната капитализация на биткойн са:
Пазарна капитализация = $24 000 * 19,1 милиона = $458,4 милиарда
Разредена пазарна капитализация = $24 000 * 21 милиона = $504 милиарда
Анализаторите използват разредена пазарна капитализация, за да разберат по-добре потенциалните промени в цената на ценна книга, токен или монета.
Например, представете си, ако всичките 21 милиона биткойн бъдат изсечени утре. Ако трябваше да запази същата пазарна капитализация от 458,4 милиарда долара, цената ще трябва да падне до приблизително 21 828 долара (458,4 милиарда долара / 21 милиона). Следователно компаниите с големи наличности от неемитирани ценни книжа или монети са изложени на по-голям риск да се сблъскат с понижение на цените, ако инвеститорите желаят да запазят пазарната капитализация същата, независимо от оставащите токени.
Погрешни схващания относно пазарните капитализации
Въпреки че често се използва за описание на компания, пазарната капитализация не измерва стойността на собствения капитал на компанията. Само задълбочен анализ на основите на компанията може да направи това. Неадекватно е да се оцени дадена компания, тъй като пазарната цена, на която се основава, не отразява непременно колко струва дадена част от бизнеса. Акциите често са надценени или подценени от пазара, което означава, че пазарната цена определя само колко пазарът е готов да плати за своите акции.
Въпреки че измерва разходите за закупуване на всички акции на компанията, пазарната капитализация не определя сумата, която компанията би струвала да придобие при транзакция за сливане. По-добър метод за изчисляване на цената за директно придобиване на бизнес е стойността на предприятието.
Промени в пазарната капитализация
Два основни фактора могат да променят пазарната капитализация на компанията: значителни промени в цената на акцията или когато компанията емитира или изкупува обратно акции. Инвеститор, който упражнява голям брой варанти, може също да увеличи броя на акциите на пазара и да повлияе отрицателно на акционерите в процес, известен като разреждане.
Какво е пазарна капитализация?
Пазарната капитализация се отнася до пазарната стойност на собствения капитал на компанията. Това е проста, но важна мярка, която се изчислява чрез умножаване на акциите в обращение на компанията по нейната цена на акция. Например, компания с цена от 20 долара на акция и със 100 милиона акции в обращение би имала пазарна капитализация от 2 милиарда долара.
Какво ви казва високата пазарна капитализация?
Високата пазарна капитализация означава, че компанията има по-голямо присъствие на пазара. По-големите компании може да имат по-малък потенциал за растеж в сравнение със стартиращите фирми, но по-големите компании може да са в състояние да осигурят финансиране на по-евтини цени, да имат по-последователен поток от приходи и да се възползват от разпознаването на марката. Въпреки че са приложими за всяка компания, компаниите с по-висока пазарна капитализация обикновено са по-малко рискови от компаниите с по-ниска пазарна капитализация.
По-добре ли е да имате голяма пазарна капитализация?
Голямата пазарна капитализация има предимства и недостатъци. От една страна, по-големите компании могат да осигурят по-добри условия за финансиране от банки и чрез продажба на корпоративни облигации. Освен това тези компании могат да се възползват от конкурентни предимства, свързани с техния размер, като икономии от мащаба или широко разпознаване на марката.
От друга страна, големите компании може да имат ограничени възможности за продължителен растеж и следователно може да видят спад в темповете на растеж с течение на времето.
Пазарната капитализация влияе ли върху цената на акциите?
Пазарната капитализация не влияе върху цената на акциите, по-скоро пазарната капитализация се изчислява чрез анализиране на цената на акциите и броя на емитираните акции.
Въпреки че акции със сини чипове може да се представят по-добре поради организационната ефективност и по-голямото пазарно присъствие, просто наличието на по-висока пазарна капитализация не оказва пряко влияние върху цените на акциите.
Може да се твърди, че анализаторите проследяват пазарната капитализация, за да определят кои компании може да са подценени или надценени. В този обектив пазарната капитализация може да накара инвеститор да купи или продаде акции въз основа на относителната стойност на компанията в сравнение с индустрията или конкурентите. Все пак борсовата цена на една акция се определя като справедливата стойност, определена от пазара, а не от пазарната капитализация на компанията.
Какво е значението на пазарната капитализация?
Пазарната капитализация показва размера на една компания. Това е важен инструмент за анализи, особено при сравняване на компании. Пазарната капитализация често се използва като основа за анализ, тъй като всички други финансови показатели трябва да се разглеждат през тази призма. Например, една компания може да има два пъти повече приходи от всяка друга компания в индустрията. Въпреки това, ако пазарната капитализация на компанията е четири пъти по-голяма, може да се направи аргументът, че компанията не се представя добре.
Синтез на казаното по-горе:
Пазарната капитализация може да бъде ценен инструмент за инвеститор, който наблюдава акции и оценява потенциални инвестиции. Пазарната капитализация е бърз и лесен метод за оценка на стойността на една компания чрез екстраполиране на това, което пазарът смята, че струва за публично търгуваните компании. Инвестиционната общност използва тази цифра, за да определи размера на компанията, за разлика от използването на данни за продажби или общи активи. При едно придобиване пазарната капитализация се използва, за да се определи дали даден кандидат за поглъщане представлява добра стойност или не за придобиващия.