Основна разликата между инвентаризация и ревизия
Инвентаризацията и ревизията са две форми на одит, които често се бъркат като понятия, но те се различават съществено по своето значение и начин на протичане.
Основното различие между инвентаризацията и ревизията е, че инвентаризацията е вътрешен процес, който може да се извършва неограничен брой пъти и по разпореждане на управителя на предприятието. Това може да се случва дори няколко пъти месечно с цел по-строгото следене на инвентара. Извършената проверка има изцяло вътрешен характер и документите, които се издават, са само за вътрешно съхранение. Ако се установи недостиг в основа на инвентаризацията, отговорното лице носи последствия спрямо вътрешния правилник на предприятието.
Ревизията представлява форма на одит с по-сериозен характер. Тя проверява фактите, имащи значение за данъчното облагане на предприятието. Ревизията се осъществява от органите по приходите на Националната агенция за приходите и има за цел да установи задълженията за данъци и задължителни осигурителни вноски на служителите в предприятието.
За да се насрочи ревизионно производство, първо, се издава заповед за възлагане на ревизия в определен срок. Срокът за извършването на ревизията започва да тече от датата на връчването на заповедта. При извършване на ревизията органът по приходите събира всички документи и данни, свързани с данъчното облагане и задължителните осигурителни вноски на задължените лица в предприятието. Всички събрани доказателства подлежат на обективна преценка и анализ.
След приключването на ревизията се издава Ревизионен акт. С него става установяването, определянето или изменението на публичните задължения за данъци и задължителни осигурителни вноски. Ревизионният акт може да се обжалва в 14-дневен срок от връчването му.