Оценката на бизнеса, известна още като оценка на компанията, как се определя тя?

Оценката на бизнеса, известна още като оценка на компанията, е процесът на определяне на икономическата стойност на бизнеса.
Оценката на бизнеса, известна още като оценка на компанията, как се определя тя?
Източник: investopedia.com

Оценката на бизнеса, известна още като оценка на компанията, е процесът на определяне на икономическата стойност на бизнеса. По време на процеса на оценка всички области на бизнеса се анализират, за да се определи неговата стойност и стойността на нейните отдели или звена.

Оценката на компанията може да се използва за определяне на справедливата стойност на бизнес по различни причини, включително продажна стойност, установяване на собственост на партньор, данъчно облагане и дори бракоразводни процедури. Собствениците често се обръщат към професионални бизнес оценители за обективна оценка на стойността на бизнеса.

Основни изводи:

  • Бизнес оценката определя икономическата стойност на бизнес или бизнес единица.
  • Бизнес оценката може да се използва за определяне на справедливата стойност на бизнес по различни причини, включително продажна стойност, установяване на собственост на партньор, данъчно облагане и дори бракоразводни процедури.
  • Съществуват няколко метода за оценяване на бизнес, като разглеждане на неговата пазарна капитализация, множители на печалбата или балансова стойност, наред с други.

Основи на бизнес оценката

Темата за бизнес оценката е често обсъждана в корпоративните финанси. Бизнес оценката обикновено се извършва, когато една компания иска да продаде всички или част от своите операции или иска да се слее или придобие друга компания. Оценката на бизнес е процесът на определяне на текущата стойност на бизнеса, като се използват обективни мерки и се оценяват всички аспекти на бизнеса.

Оценката на бизнеса може да включва анализ на управлението на компанията, нейната капиталова структура, бъдещите й перспективи за печалби или пазарната стойност на нейните активи. Инструментите, използвани за оценка, могат да варират в зависимост от оценителите, бизнеса и индустриите. Обичайните подходи към оценката на бизнеса включват преглед на финансови отчети, модели на дисконтиране на паричните потоци и подобни сравнения на компании.

Оценката е важна и за данъчното отчитане. Службата за вътрешни приходи (IRS) изисква бизнесът да се оценява въз основа на неговата справедлива пазарна стойност. Някои свързани с данъка събития, като продажба, покупка или подаряване на акции на компания, ще се облагат с данък в зависимост от оценката.

Важно: 
Оценяването на справедливата стойност на бизнес е изкуство и наука - има няколко формални модела, които могат да се използват, но изборът на правилния и след това подходящите входни данни може да бъде донякъде субективен.

Методи за оценка - Има много начини една компания да бъде оценена.

  1. Пазарна капитализация

Пазарната капитализация е най-простият метод за оценка на бизнеса. Изчислява се чрез умножаване на цената на акциите на компанията по общия брой акции в обращение. Например към 3 януари 2018 г. Microsoft Inc. се търгуваше на $86,35.
  С общ брой акции в обращение от 7,715 милиарда, компанията може да бъде оценена на $86,35 x 7,715 милиарда = $666,19 милиарда.

2. Times Revenue Method

Съгласно метода за бизнес оценка на приходите, поток от приходи, генерирани за определен период от време, се прилага към мултипликатор, който зависи от индустрията и икономическата среда. Например една технологична компания може да бъде оценена на 3x приходи, докато фирма за услуги може да бъде оценена на 0,5x приходи.

3. Множител на печалбите

Вместо метода на умножения приход, множителят на печалбите може да се използва, за да се получи по-точна картина на реалната стойност на дадена компания, тъй като печалбите на една компания са по-надежден индикатор за нейния финансов успех, отколкото приходите от продажби. Мултипликаторът на печалбите коригира бъдещите печалби спрямо паричния поток, който може да бъде инвестиран при текущия лихвен процент за същия период от време. С други думи, той коригира текущото съотношение P/E, за да отчете текущите лихвени проценти.

4. Метод на дисконтирания паричен поток (DCF).

Методът DCF за бизнес оценка е подобен на множителя на печалбата. Този метод се основава на прогнози за бъдещи парични потоци, които се коригират, за да се получи текущата пазарна стойност на компанията. Основната разлика между метода на дисконтирания паричен поток и метода на мултипликатора на печалбата е, че той взема предвид инфлацията, за да изчисли настоящата стойност.

5. Балансова стойност

Това е стойността на собствения капитал на даден бизнес, както е показано в отчета за баланса. Балансовата стойност се получава чрез изваждане на общите пасиви на дружеството от общите му активи.

6. Ликвидационна стойност

Ликвидационната стойност е нетната парична сума, която бизнесът ще получи, ако активите му бъдат ликвидирани и задълженията са изплатени днес.

Това в никакъв случай не е изчерпателният списък на използваните днес методи за оценка на бизнеса. Други методи включват възстановителна стойност, стойност на разпадане, оценка на базата на активи и много други.

Акредитация в бизнес оценката

В САЩ, Акредитиран в оценката на бизнеса (ABV) е професионално наименование, присъждано на счетоводители като CPA, които са специализирани в изчисляването на стойността на бизнеса. Сертифицирането на ABV се контролира от Американския институт на дипломираните експерт-счетоводители (AICPA) и изисква кандидатите да завършат процес на кандидатстване, да положат изпит, да отговарят на минималните изисквания за бизнес опит и образование, и платете такса за удостоверение (към 11 март 2022 г. годишната такса за удостоверението за ABV беше $380).

Поддържането на удостоверението за ABV също изисква тези, които притежават сертификата, да отговарят на минимални стандарти за трудов стаж и учене през целия живот. Успешните кандидати печелят правото да използват обозначението ABV с имената си, което може да подобри възможностите за работа, професионалната репутация и заплащането. В Канада Chartered Business Valuator (CBV) е професионално наименование за специалисти по бизнес оценка. Предлага се от Канадския институт на дипломираните бизнес оценители (CICBV).