Финансовото министерство обсъжда сделка с нередовните платци към хазната
Бюджетът за следващата година не предвижда увеличение на осигурителните вноски, премахване на ковид добавките към пенсиите и увеличение на данъци като корпоративен данък и данък върху доходитете на физическите лица. Обсъжданите приходни мерки, които ще бъдат застъпени в проекта за бюджет за следващата година, се очаква да донесат около 9 млрд. лева повече в хазната, от които около 3,9 млрд. лева биха могли да дойдат от специална еднократна мярка за доброволно внасяне на задължения към хазната.
От т. нар. амнистия се очакват по бюджета да постъпят данъци и задължителни осигурително вноски от около 3,9 млрд. лева, а от еднократната възможност за деклариране на необявени досега доходи ефектът би бил между 500 млн. и 800 млн. лева.
Става дума по-скоро за доброволно внасяне на данъци и задължителни осигурителни вноски. Лицата, които до 31 декември 2024 година са декларирали, но не са внесли своите задължения, ако погасят главницата, ще бъде опростена лихвата. Най-голямото натрупване по декларирани данъци и осигуровки е през последните 3-4 години – след ковид.
На физически лица, които не са декларирали доходите си, се предоставя еднократна възможност да бъдат декларирани, като съответно ставката ще бъде по-висока – не 10 процента, а примерно между 15 и 20 процента и няма да се налагат лихви или глоби.,
обяснява служебният вицепремиер и финансов министър Людмила Петкова, добавяйки, че мярката е еднократна и се отнася за всички, които имат задължения към бюджета – физически, юридически лица, държавни и общински предприятия.
По думите й идеята е да се подпомогне бизнесът, защото фирми или дружества, които имат задължения към бюджета, не могат да участват в оперативните програми и в обществени поръчки. Относно мярката за плащане на недекларирани доходи, министърът обяснява, че подобни мерки за физически лица са били прилагани в други европейски държави като Италия, Испания, Белгия.
Идеята на финансовото министерство е еднократно да бъдат декларирани доходите, защото могат да са и в резултат на сгрешени декларации и други. Тези доходи не трябва да бъдат свързани с престъпна дейност – корупция, пране на пари, финансиране на тероризъм.