Икономическа стойност: определение, примери, начини за оценка
Какво е икономическа стойност?
Икономическата стойност е стойността, която човек придава на икономическо благо въз основа на ползата, която извлича от благото. Често се оценява въз основа на желанието на лицето да плати за стоката, обикновено измерено във валутни единици. Икономическата стойност не трябва да се бърка с пазарната стойност, която е пазарната цена за стока или услуга, която може да бъде по-висока или по-ниска от икономическата стойност, която дадено лице поставя на стока.
Ключови изводи:
- Икономическата стойност е стойността, която дадено лице придава на стока или услуга въз основа на ползата, която получава от тях.
- Икономическата стойност е субективна и е трудна или невъзможна за измерване, въпреки че има подходи за нейното оценяване.
- Производителите използват оценки на икономическата стойност, за да определят цените на своите продукти, като вземат предвид материални и нематериални фактори, като например име на марката.
Разбиране на икономическата стойност
Предпочитанията на дадено лице определят икономическата стойност на дадена стока или услуга и компромисите, които те ще са готови да направят, за да ги получат. Например, ако човек има ябълка, тогава икономическата стойност на тази ябълка е ползата, която той получава от употребата на ябълката. Ако възнамеряват да ядат ябълката, тогава икономическата стойност е насладата и храненето, които очакват да получат от яденето на ябълката.
Икономическата стойност на ябълката не съществува като някакво обективно качество на ябълката, а зависи изцяло от субективното намерение на лицето, което оценява ябълката и връзката му с нея. Въпреки че качествата на ябълката могат да повлияят на употребата, която лицето има за ябълката, единственият източник на икономическа стойност за ябълката е очакването на лицето за това колко добре ябълка с това дадено качество ще отговаря на тяхната употреба.
Икономическа стойност на потребителските стоки
Тъй като икономическата стойност е субективна и зависи от намеренията на дадено лице, тя не може да бъде пряко измерена. Въпреки това са създадени различни методи, за да се опита количествено да се определи или оцени икономическата стойност.
Класическият метод, който икономистите използват, за да оценят колко хората оценяват дадено икономическо благо, е да разгледат цената, която плащат за него. Когато човек купи стока, той се отказва от определена сума пари в замяна. Тъй като те ценят както доброто, което получават, така и парите, от които се отказват въз основа на тяхната субективна, предназначена употреба (за стоката или парите), от избора им да закупят стоката е очевидно, че те трябва да поставят по-висока икономическа стойност на по-добре, отколкото за тази сума пари. По този начин цената, която човек плаща за стока, осигурява един от начините за количествено определяне на икономическата стойност на тази стока.
Хедонично ценообразуване
Хедоничното ценообразуване е друг начин за оценка на икономическата стойност на дадена стока. Хедоничното ценообразуване използва статистически регресионен анализ, за да оцени икономическата стойност, която хората придават на различните специфични атрибути на стока въз основа на минали транзакции. Тъй като тези атрибути или качества на стоката са това, което определя колко добре стоката ще отговаря на предвидената употреба на стоката от индивида, те косвено ще повлияят на икономическата стойност на стоката. Икономистите могат да създават статистически модели за това как атрибутите на подобни стоки са повлияли на цената на подобни стоки в минали транзакции и да ги използват, за да оценят икономическата стойност на дадена стока въз основа на нейните атрибути.
Икономическа стойност в маркетинга
Компаниите използват икономическата стойност за клиента (EVC), за да определят цените на своите продукти или услуги. EVC не се извлича от точна математическа формула, но отчита материалната и нематериалната стойност на продукта. Материалната стойност се основава на функционалността на продукта, а нематериалната стойност се основава на нагласите на потребителите към собствеността върху продукта.
Например, потребителят придава осезаема стойност на издръжлив чифт маратонки, които осигуряват защита и подкрепа по време на спортна дейност. Въпреки това, етикетът на марката на маратонката или принадлежността към известна личност може да добави нематериална стойност към маратонките. Специалистът по маркетинг може да използва проучвания, фокус групи или други инструменти, така че да добиете представа каква стойност ще придадат потребителите на маратонките въз основа на техните характеристики.