Капиталова структура - Определение, видове, важност и примери

Капиталовата структура е специфичната комбинация от дълг и собствен капитал, която една компания използва за финансиране на своите операции и растеж.
Капиталова структура - Определение, видове, важност и примери
Източник: Investopedia

Какво е капиталова структура?

Капиталовата структура е конкретната комбинация от дълг и собствен капитал, използвани от една компания за финансиране на нейните цялостни операции и растеж.

Собственият капитал произтича от дялове на собственост в компания и претенции към нейните бъдещи парични потоци и печалби. Дългът идва под формата на облигационни емисии или заеми, докато собственият капитал може да бъде под формата на обикновени акции, привилегировани акции или неразпределена печалба. Краткосрочният дълг също се счита за част от капиталовата структура.

Ключови изводи:

  • Капиталовата структура е начинът, по който една компания финансира цялостните си операции и растеж.
  • Дългът се състои от взети назаем пари, които се дължат обратно на заемодателя, обикновено с разходи за лихви.
  • Собственият капитал се състои от права на собственост в компанията, без да е необходимо да се изплащат инвестиции.
  • Съотношението дълг към собствен капитал (D/E) е полезно при определяне на риска от практиките на компанията за вземане на заеми.

Динамика на дълга и собствения капитал

Както дългът, така и собственият капитал могат да бъдат намерени в баланса. Активите на компанията, също изброени в баланса, се закупуват с дълг или собствен капитал. Капиталовата структура може да бъде смесица от дългосрочен дълг на компанията, краткосрочен дълг, обикновени акции и привилегировани акции. Съотношението на краткосрочния дълг спрямо дългосрочния дълг на компанията се взема предвид, когато се анализира нейната капиталова структура.

Когато анализаторите се позовават на капиталовата структура, те най-вероятно имат предвид съотношението дълг към собствен капитал (D/E) на фирмата, което дава представа за това колко рискови са практиките на компанията за вземане на заеми. Обикновено компания, която е силно финансирана от дълг, има по-агресивна капиталова структура и следователно представлява по-голям риск за инвеститорите. Този риск обаче може да бъде основният източник на растеж на фирмата.

Дългът е един от двата основни начина, по които една компания може да набере пари на капиталовите пазари. Компаниите се възползват от дълга поради неговите данъчни предимства; лихвените плащания, извършени в резултат на заемане на средства, могат да бъдат приспаднати от данъка. Дългът също така позволява на компания или бизнес да запази собствеността, за разлика от капитала. Освен това във времена на ниски лихвени проценти дългът е изобилен и лесен за достъп.

Капиталът позволява на външни инвеститори да поемат частична собственост върху компанията. Собственият капитал е по-скъп от дълга, особено когато лихвените проценти са ниски. Въпреки това, за разлика от дълга, собственият капитал не трябва да се изплаща. Това е полза за компанията в случай на спад в приходите. От друга страна, собственият капитал представлява вземане на собственика върху бъдещите печалби на компанията.

Оптимална капиталова структура

Компаниите, които използват повече дълг, отколкото собствен капитал, за да финансират своите активи и да финансират оперативни дейности, имат висок коефициент на ливъридж и агресивна капиталова структура. Компания, която плаща за активи с повече собствен капитал, отколкото дълг, има нисък коефициент на ливъридж и консервативна капиталова структура. Въпреки това високото съотношение на ливъридж и агресивната капиталова структура също могат да доведат до по-високи темпове на растеж, докато консервативната капиталова структура може да доведе до по-ниски темпове на растеж.

Анализаторите използват съотношението D/E, за да сравнят капиталовата структура. Изчислява се като общите пасиви се разделят на общия собствен капитал. Интелигентните компании са се научили да включват както дълг, така и собствен капитал в своите корпоративни стратегии. Понякога обаче компаниите могат да разчитат твърде много на външно финансиране и по-специално на дълг. Инвеститорите могат да наблюдават капиталовата структура на фирмата, като проследяват съотношението D/E и го сравняват с конкуренти в индустрията на компанията.

Важно: Целта на ръководството на компанията е да намери идеалната комбинация от дълг и собствен капитал, наричана още оптимална капиталова структура, за финансиране на операциите.

Защо различните компании имат различна капиталова структура?

Фирмите в различни отрасли ще използват капиталови структури, които са по-подходящи за техния тип бизнес. Капиталоемките индустрии като автомобилното производство може да използват повече дълг, докато трудоемките или ориентираните към услуги фирми като софтуерните компании могат да дадат приоритет на собствения капитал.

Как мениджърите решават капиталовата структура?

Ако приемем, че една компания има достъп до капитал (напр. инвеститори и заемодатели), тя ще иска да минимизира разходите си за капитал. Това може да се направи чрез изчисление на среднопретеглената цена на капитала (WACC). За да изчисли WACC, мениджърът или анализаторът ще умножи цената на всеки капиталов компонент по пропорционалното му тегло.

Как анализаторите и инвеститорите използват капиталовата структура?

Компания с твърде много дългове може да се разглежда като кредитен риск. Твърде много собствен капитал обаче може да означава, че компанията използва недостатъчно своите възможности за растеж или плаща твърде много за цената на капитала си (тъй като собственият капитал обикновено е по-скъп от дълга). За съжаление, няма магическо съотношение на дълг към собствен капитал, което да се използва като насока за постигане на оптимална капиталова структура в реалния свят. Това, което определя здравословната комбинация от дълг и собствен капитал, варира в зависимост от индустрията, в която компанията оперира, нейния етап на развитие и може да варира във времето поради външни промени в лихвените проценти и регулаторната среда.

Какви мерки използват анализаторите и инвеститорите за оценка на капиталовата структура?

В допълнение към среднопретеглената цена на капитала (WACC), няколко показателя могат да се използват за оценка на пригодността на капиталовата структура на компанията. Коефициентите на ливъридж са една група от показатели, които се използват, като съотношението дълг към собствен капитал (D/E) или съотношението дълг.

Долния ред

Капиталовата структура е специфичната комбинация от дълг и собствен капитал, която една компания използва за финансиране на своите операции и растеж. Дългът се състои от взети назаем пари, които трябва да бъдат изплатени, често с лихва, докато собственият капитал представлява дялове на собственост в компанията. Съотношението дълг към собствен капитал (D/E) е често използвана мярка за капиталовата структура на компанията и може да даде представа за нейното ниво на риск. Компания с висок дял на дълга в капиталовата си структура може да се счита за по-рискова за инвеститорите, но също така може да има по-голям потенциал за растеж.